Program zajęć

Program zajęć - I semestr

HISTOLOGIA OGÓLNA - SEMINARIA I ĆWICZENIA 2018/2019

1. Mikroskop, technika histologiczna. Różnorodne typy komórek. Zasady pracy z mikroskopem (1 października)
  2. Mikroskop elektronowy.   Przedziały komórkowe. Ultrastruktura organelli cytoplazmatycznych.(8 października)

3. Ultrastruktura jądra komórki. Podział komórki. (15 października)

4. Specjalistyczne struktury powierzchni nabłonka.  Tkanka nabłonkowa, gruczoły-  budowa histologiczna. (22 października)

5. Rodzaje tkanki łącznej właściwej. Funkcje tkanki łącznej właściwej i tkanki tłuszczowej. Tkanka łączna właściwa i tłuszczowa- budowa histologiczna (29 października)

6. Regulacja wzrostu i przebudowy kości. Tkanka chrzęstna i kostna- budowa histologiczna. (5 listopada)

7. Regulacja wzrostu i przebudowy kości.  Powstawanie kości na modelu chrzęstnym i błoniastym, budowa połączenia maziowego. (12 listopada)

8. Organizacja i funkcja centralnego i obwodowego układu nerwowego.  Tkanka nerwowa, centralny i obwodowy układ nerwowy – budowa histologiczna.(19 listopada)

9. Tkanka mięśniowa – typy, funkcja, mechanizm skurczu.  Budowa histologiczna tkanki mięśniowej gładkiej, poprzecznie prążkowanej szkieletowej i mięśnia serca. (26 listopada)

10. Krew i szpik, hematopoeza.  Rozmaz krwi obwodowej – typy komórek. Budowa histologiczna szpiku kostnego.   (3 grudnia)

11. Rodzaje naczyń krwionośnych. Funkcja komórek śródbłonka.  Budowa histologiczna tętnic, żył, naczyń włosowatych i serca. (10 grudnia)

12. Funkcja gruczołów wydzielania wewnętrznego. Budowa histologiczna wybranych gruczołów wydzielania wewnętrznego. (17 grudnia)

13. Rozpoznawanie preparatów histologicznych prezentowanych na ćwiczeniach. (7 stycznia)
  14. Kolokwium I termin (test i preparaty) (14 stycznia)

15. Kolokwium II termin (21 stycznia)

Program zajęć - II semestr

Zakres kolokwium z embriologii

• Gruczoły dokrewne
  • Układ płciowy męski
  • Układ płciowy żeński
  • Embriologia ogólna

Materiały ćwiczeniowe do pobrania

Listy preparatów kolokwialnych i egzaminacyjnych

Spis preparatów z histologii ogólnej (I semestr) dostępny tutaj
Spis preparatów z embriologii i histologii szczególowej (II semestr) dostępny tutaj
Spis preparatów obowiązujących na egzaminie końcowym dostępny tutaj